تکامل بشر با بیماری دیابت ارتباط دارد

کارشناسان علوم پزشکی دانشگاه استانفورد چندین نسخه ژنتیکی متفاوت را در هورمون موثر در ترشح انسولین شناسایی ‌کرده‌اند که این نسخه‌های متفاوت در برخی از جوامع انسانی بیشتر از جوامع دیگر مشاهده می‌شوند.

به گزارش ایسنا، این کارشناسان ادعا می‌کنند که تکامل باعث ایجاد نسخه‌های ژنتیکی جهش یافته می‌شود و این جهش‌های ژنتیکی در بروز دیابت و نرخ شیوع این بیماری تاثیرگذار هستند.

بر اساس یافته اخیر،‌ افرادی که دارای نسخه‌های جدید هستند، سریع‌تر از افرادی که ژن‌های قدیمی و متعلق به اجدادشان را دارند، دچار افزایش قند خون می‌شوند.

به گفته محققان، تصور می‌شود که نسخه‌های جدید و جهش یافته اولین بار حدود دو هزار تا 12 هزار سال پیش در بدن انسان‌ها به وجود آمده‌اند و جوامع و نژادهایی که حامل ژن‌های جدید باشند بیشتر و زودتر مستعد ابتلا به دیابت هستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی مرگورو،‌ این یافته به پزشکان کمک خواهد کرد که نسبت به تغییرات بنیادی و اساسی در متابولیسم انسان یا «تنظیم تعادل انرژی» در بدن درک بهتری پیدا کنند. این احتمال وجود دارد که تغییر سبک زندگی انسان از زمانی که اجدادش کشاورزی می‌کرده به زندگی مدرن امروزی، عامل مهمی در بروز چنین روندهای تکاملی مضر است.

این یافته در مجله آمریکایی «دیابت» به چاپ رسیده است.

/ 0 نظر / 29 بازدید