لیزر در درمان بیماری‌های چشمی ناشی از دیابت کاربرد اساسی دارد

سیدمرتضی انتظاری در گفت‌وگو با فارس ؛ در خصوص کاربرد لیزر در درمان بیماری‌های شبکیه چشم، اظهار داشت: لیزر علاوه بر درمان بیماری‌های شبکیه چشم، نقش تشخیصی نیز دارد.

وی گفت: در حال حاضر به وسیله دستگاه‌های جدید، از لایه‌های شبکیه چشم تصویربرداری می‌شود و اگر ضایعه‌ای حتی در حد میکرون باشد، قابل تشخیص خواهد بود و به وسیله لیزر درمان می‌شود.

این استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌‌پزشکی شهید بهشتی، بیماری "دیابت " را یکی از مهمترین علل نابینایی در کشور دانست و افزود: لیزر کاربرد اساسی در درمان بیماری‌های چشم که دیابت منشأ آن است، دارد و از بروز نابینایی در افراد دیابتی جلوگیری می‌کند البته درمان ورم لکه زرد، خونریزی‌ها و جدا شدگی شبکیه چشم با لیزر نیز مانع از نابینایی می‌شود.

انتظاری ادامه داد: در مواردی که درجه نزدیک‌بینی افراد بالاست و در خطر سوراخ شدن و جداشدگی شبکیه چشم قرار دارند، کاربرد لیزر مانع از سوراخ شدن شبکیه و نابینایی می‌شود.

این فلوشیپ بیماری‌های شبکیه و زجاجیه چشم، به دیگر کاربرد‌های لیزر در درمان بیماری‌های شبکیه چشم اشاره کرد و گفت: لیزر در درمان انسداد‌های عروقی چشم و تومورهای عروقی شبکیه چشم کاربرد دارد همچنین استفاده از لیزر در درمان گلکوم با زاویه باز مؤثر است و مانع از نابینایی می‌شود.

/ 0 نظر / 35 بازدید