داروی جدید دیابت ساخته شد

با استفاده از بزاق مارمولک
داروی جدید دیابت ساخته شد
جام جم آنلاین: متخصصان موفق شدند ؛ با استفاده از بزاق نوعی مارمولک، دارویی برای بهبود دیابت نوع دوم تولید کنند که تا سال آینده وارد بازار می‌شود.

به گزارش ایسنا ، ‌این دارو تزریقی است و می‌تواند مقدار قند را در مبتلایان به دیابت نوع دوم کنترل کرده و وزن آنها را نیز کاهش دهد.

براساس این تحقیق ، داروی جدید بی یتا نام دارد و از بزاق مارمولک گیلا گرفته شده است. این مارمولک در مناطق جنوب غرب آمریکا زندگی می‌کند و سمی‌است.

گفتنی است که بی یتا نخستین دارو در طیف جدید داروهای ضد دیابتی است که از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا نیز تایید شده است اما پژوهشگران تاکید کرده‌اند که داروی جدید فقط برای بهبود دیابت نوع دوم کاربرد دارد. پژوهشگران اعلام کردند که نوع جدید این دارو سال آینده وارد بازار خواهد شد.

برخلاف دیابت نوع اول که ترشح انسولین وجود ندارد در دیابت نوع دوم تولید انسولین از ‌سلول‌های بتا در غده پانکراس یا همان لوزالمعده به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد و برای این‌که داروی بی‌یتا بتواند عمل کند و موثر واقع شود وجود ‌سلول‌های بتا ضروری است.

هورمون انسولین که در این ‌سلول‌ها تولید می‌شود می‌تواند گلوکز را در بدن به انرژی تبدیل کند.

گفتنی است که داروهای دیابت اغلب باعث چاقی بیماران می‌شوند و خطر حمله قلبی و سکته مغزی افزایش می‌یابد اما داروی جدید با قابلیت کاهش وزن بیمار، این عارضه جانبی را ندارد.

/ 0 نظر / 249 بازدید