رابطه یک داروی دیابت و شکنندگی استخوان

دانشمندان می گویند ، یک داروی دیابت نوع ۲ که در بسیاری موارد تجویز می شود ممکن است خطر شکنندگی استخوان ها را افزایش دهد.

به گزارش شبکه BBC ،‌ دانشمندان در آزمایش به روی موش ها دریافتند که داروی روزیگلیتازون « rosiglitazone» (با نام تجاری آواندیا) که برای تقویت تاثیر انسولین تجویز می شود ممکن است در فرآیند تشکیل استخوان تاثیر منفی داشته باشد.

اما دانشمندان در کالیفرنیا طی مقاله ای در نشریه (Nature Medicine) افزودند که یافته های آنها می تواند امید به کشف راه های تازه برای کمک به درمان پوکی استخوان را افزایش دهد.

پژوهش های دیگری در گذشته به احتمال ارتباط میان این دارو و مشکلات قلب اشاره کرده بود.

تحقیقات تازه در انستیتوی سالک در شهر لاخویا در جنوب کالیفرنیا اطلاعات بیشتری را در مورد چگونگی عملکرد سلول های تشکیل دهنده استخوان آشکار می کند.

استخوان های بدن بی وقفه درحال تجدیدهستند و سلول هایی به نام اوستیوکلاست استخوان ها را نابود کرده و همزمان سلول های دیگری به نام اوسیتوبلاست استخوان های تازه را می سازند.

لازم است توازنی میان فعالیت این ۲ نوع سلول برقرار باشد تا استخوان ها سالم و قوی بمانند و در برابر فشار فعالیت های روزانه مقاومت داشته باشند.

آنچه محققان آمریکایی دریافتند این است که در موش، استفاده از این دارو به فعالیت بیشتر سلول های اوستیوکلاست منجر شده و این توازن را بر هم می زند و موجب کاهش جرم استخوان می شود.

وقتی از تاثیر ژنتیکی این دارو در موش جلوگیری شد، عکس این فرآیند اتفاق افتاد به این معنی که سلول های اوستیوکلاست دیگر به درستی فعال نشده و جرم استخوان افزایش یافت.

آنها نوشته اند: این یافته ها دارای پیامدهای بالقوه کلینیکی است، زیرا نشان می دهد استفاده درازمدت از روزیگلیتازون در معالجه دیابت نوع ۲ ممکن است باعث پوکی استخوان شود.

با این حال آنها گفتند که در بیماری هایی مانند پوکی استخوان (اوستیوپروسیس) و آرتروز رماتیسمی، ممکن است بتوان داروهای دیگری را برای معکوس کردن روند ناشی از تاثیر داروی دیابت ساخت و حتی باعث رشد استخوان های تازه شد.

/ 0 نظر / 21 بازدید