ضرورت معاینه سالیانه چشم در بیماران دیابتی

ضرورت معاینه سالیانه چشم در بیماران دیابتی


سلامت نیوز : دبیر علمی ششمین سمینار مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی گفت: دیابت یه طور مستقیم بر روی شبکیه چشم تأثیر گذاشته و افرادی که این بیماری را دارند، باید سالی یک بار مورد معاینه چشم قرار گیرند.

به گزارش  فارس ، ششمین سمینار سالیانه گروه و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی امروز با حضور متخصصان داخلی و خارجی و با همکاری گروه "ویتره‌ورتین " انجمن چشم‌‌پزشکی ایران در دانشکده پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

علیرضا رمضانی دبیر علمی این همایش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حدود 2 هزار چشم‌پزشک در سطح کشور فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: این سمینار هر ساله توسط مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و هرساله پیرامون یک موضوع خاص برگزار می‌شود.

وی گفت: سمینار امسال به بیماری‌های شبکیه چشم اختصاص دارد ضمن اینکه امسال مقاله‌ای در این سمینار ارائه نخواهد شد و بیشتر بازآموزی و ارائه مطلب خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در این سمینار سعی شده است محور بیماری‌های شبکیه و ارتباط آن با دیگر بیماری‌های شبکیه مورد بحث قرار گیرد همچنین در سمینار امسال 200 متخصص چشم‌پزشک شرکت دارند و 3 سخنران از خارج از کشور در خصوص ژنتیک شبکیه و 2 متخصص برجسته ایرانی مقیم آمریکا و آلمان سخنرانی خواهند کرد.

دبیر علمی ششمین سمینار مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گرفتاری شبکیه چشم "رینوپاتی دیابتی " بر اثر بیماری دیابت را یکی از مهمترین بیماری‌های چشم در جهان دانست و گفت: تغییر فرم زندگی و تغذیه نامناسب موجب افزایش بیماری دیابت شده که این بیماری مستقیماً شبکیه چشم را درگیر می‌کند.

رمضانی در ادامه این مطلب اضافه کرد: اگر در مراحل ابتدایی بیماری "رینوپاتی دیابتی " شبکیه چشم تشخیص داده شود، درمان به خوبی انجام خواهد شد؛ در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع این بیماری مشکلات بسیار زیادی برای بیمار به وجود خواهد آمد.

دبیر علمی ششمین سمینار تحقیقات چشم‌ دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی افزود: پزشکان عمومی و داخلی و پزشکان فوق تخصص‌ زمانی که متوجه دیابت در بیماران شدند، بیمار خود را جهت معاینه چشم توسط چشم‌پزشک راهنمایی کنند؛ بیمارانی که دارای دیابت تیپ یک هستند پس از 5 سال باید مورد معاینه چشم قرار گیرند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دیابت در مراحل اول موجب کاهش دید نمی‌شود اما این بیماری به طور مستقیم بر روی شبکیه چشم تأثیر گذاشته و افرادی که این بیماری را دارند، باید سالی یک بار مورد معاینه چشم قرار گیرند.

/ 0 نظر / 46 بازدید