آیا دیابت قابل درمان است؟

سلامت نیوز:پزشکان آمریکایی به تازگی ادعا کرده‌اند که راهی برای درمان دیابت حداقل در مردان مبتلا به این بیماری پیدا کرده‌اند.

به گزارش  ایسنا، پزشکان مرکز پزشکی دانشگاه جورج ‌تاون در واشنگتن در آزمایشات خود از تکه‌های بافت‌های تناسلی مردانه برای تولید میلیون‌ها جایگزین سالم به جای سلول‌های ناقص و معیوب که سبب بروز این بیماری می‌شوند، استفاده کردند.

این پزشکان با آزمایش روی موش‌ها توانستند سلو‌ل‌های پانکراسی پرورش یافته در آزمایشگاه را تولید کنند که این سلول‌ها قادر به ترشح مقادیر کافی انسولین برای کنترل میزان قند خون در موش‌های مبتلا به دیابت بودند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، هرچند یافته جدید هنوز در مراحل ابتدایی آزمایشات است اما متخصصان آمریکایی معتقدند که با این یافته تنها ظرف پنج سال آینده می‌توان به روشی کارآمد برای درمان دیابت نوع اول در مردان و پسران دست یافت.

این متخصصان در ابتدا با استفاده از نمونه‌های بسیار کوچکی از بافت‌های جنسی مردانه آزمایشات خود را آغاز کردند.

بنابراین گزارش، دیابت زمانی بروز می‌کند که غده پانکراس انسولین کافی در بدن تولید نمی‌کند. هورمون انسولین ماده‌ای اصلی برای تبدیل قند به انرژی است. گاهی اوقات هم انسولین به اندازه کافی تولید می‌شود اما کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهد و به این ترتیب میزان قندی که در خون باقی می‌ماند افزایش پیدا می‌کند و سایر پیامدهای افزایش قند خون به تدریج بروز می‌کند.

/ 0 نظر / 162 بازدید